Oktay Ekşi Üzerine

Bir Tespit:  Hatırlarsınız, CHP’ye katılan Oktay Ekşi 12 Haziran 2011’de yapılan genel seçimlerde o partiden milletvekili de seçilmişti. Bu partiye herhangi bir katkısı olabilir mi? Elbette hayır. Hatta asla. CHP “Oktay Ekşi mağdur. Onu sahipsiz bırakamayız. “ gibisinden bir saikle almış olsa da son tahlilde kıymet-i harbiyesi yoktur. Çünkü Oktay Ekşi’nin partiye gelmesiyle parti, parti dışındaki seçmenlerden oy alamazdı ki… Alamadı da zaten. Hiçbir AKP’li ve / veya MHP’li , “Ah, ah Oktay Ekşi çok mağdur olmuştu. Boyunun tersine o kadar büyük bir yazar ki nihayet hak ettiği yeri buldu. Bırakalım biz partilerimizi, oyumuzu Ekşi’nin şerefine CHP’ye verelim mi?” dedi.. Elbette hayır! Amaç vitrindiyse -yeminle diyeyim- Haraptar Bakkalı’nın (Züğürt Ağa’nın bakkalı) vitrinine bile vitrin olmaz ondan yahu !

Oktay Ekşi’nin Hürriyet’ten Sepetlenişi

“ Bu zihniyet anasını satar. “ hükümetin kurmak istediği HES’lerle ilgili yazısında Oktay Ekşi cümlesini böyle bitirmiş neticesinde de Hürriyet gazetesindeki başyazarlığı bırakmak mecburiyetinde (Sepetlendi demenin argosunu yazmak isterdim aslında.) kalmıştı. İyi de olmuştu. En azından gazetedeki fotoğraf kirliliğinin bir karesi ortadan kalktı. Yazdıkları açısından okuyucunun hiçbir şey kaybetmediğine kalıbımı basarım. Çünkü 59 senedir yazdıkları incir çekirdeğini doldurmuyordu. Basit, sıradan iyi yetişmiş bir orta mektep öğrencinin bile yazabileceği şeyler(di). Ne bir derinlik vardı yazdıklarında ne de bir birikim. Basılmış tek kitabı bile yoktur yahu! Kendisine “başyazar” denmesi de gerçek başyazarlara sadece bir hakarettir. Hele hele Oktay Ekşi’ye “duayen” demek, bir lağımdan akan suya “kaynak suyu” demek gibidir.

Küçük Oktay Ekşi Nasıl Büyüdü, Gelişti, Semirdi?

1932 Ordu doğumlu. Ekşi Oktay Ankara Hukuk Fakültesi’ni hukuku içine sindire sindire 35 yaşında bitirmiştir. Ama ne gariptir ki aynı Ekşi Oktay 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra 61 Anayasası’nı hazırlamak için kurulmuş olan Kurucu Meclis’te “basın temsilcisi” olarak görev almıştır. Yani darbecilerle de yolları kesişmiştir vakti zamanında. Dahası da şu: O gündür bugündür, milletvekili emekli maaşı alıyor ve havaalanlarında VIP salonlarını kullanıyor.

Pişkinliğin Bu Kadarına Pes Yahu!

Seçim arifesinde bir programa katılan Ekşi Oktay katılımcılarından biri gazeteden kovulmasına sebep olan cümleden hareketle, “Ana bizde kutsaldır.” diyerek eleştirmişti de Ekşi Oktay hâlâ sıkılmadan pişkin pişkin savunmaya geçmişti. “Ben kimsenin anasına hakaret etmedim. Benim ifademde ‘zihniyet’ geçiyor. Bu zihniyet anasını bile satar.” dedi. Bir kere ( o zaman) 79 yaşındaki biri sözün nereye gideceğini bilmez mi? Söylediğinin ne anlama geldiğini okuyan bilmez mi? Hem ortada hiçbir şey yoktuysa da niçin istifa ettin, diye sorarlar adama.

Çocuk kandırıyor sanki. “Zihniyet”e sahip olan kuş mu, ot mu? Kim o zihniyet sahipleri? Muhatabı somut varlıkları elbette belli. Erkekçe özür dilemeyi de ne o programda ne de geçmişte beceremedi. “Kimi rencide etmişsek tüm içtenliğimizle özür diliyoruz. “ Bu cümleyi yazarken de söylerken de şark kurnazlığı yapıyor. Yükleme bakın: Diliyoruz. Yani biz.

Oktay Ekşi’nin MHP Düşmanlığı da Vardı

Devlet, PKK’ya karşı köklü tedbirler alırken Özel Harekâtçı timler de oluşturulmuştu. 7-8 bin kişiye ulaşan bu “özel birlikler” başarılı sonuçlar da alıyordu. Ama bizdeki her şeyi haber yapayım derken “deşifre” eden basın yüzünden bu birliklerin boy boy kasıtlı bir profilden çekilmiş fotoğrafları gazeteleri süslüyordu. Parmaklarında bozkurtlu yüzükler, yakalarında üç hilâlli amblemler… O günlerden konuyla ilgili unutmadığım Ekşi Oktay’ın yorumuydu. “Ya bunlar PKK’yı bitirir de güçlerini, silahlarını ülkeye çevirirlerse…” Sonrası malum zaman içinde bu birlikler dağıtıldı. Şimdilerde de yeniden kurulmaya çalışılıyor.

Son söz: 
Yunus’um dervişim ne güzel söylemiş yılların ötesinden:

“Sözü bilen kişinin, yüzün ak ede bir söz
Sözü pişirip diyenin işini sağ ede bir söz
Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı
Söz ola ağulu aşı, yağ ile bal ede bir söz “ (ağulu: zehirli)

Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir