Son Menderes | Çilelerle Dolu Bir Hayat

Çilelerle Dolu Hayatlar – Adnan Menderes’in İdamı

Özellikle Adnan Menderes’in hanımı Fatma Berin Menderes ve oğlu Aydın Menderes’in hayatları kelimenin tam anlamıyla acılarla doludur. Menderes ailesinin acılı hayatı 22 Mayıs 1950’den, 27 Mayıs 1960’taki askeri darbeye kadar başbakanlık görevini yürüten babası Adnan Menderes’in 17 Eylül 1961’de Türk Ceza Kanunu’nun 146.maddesi (Anayasa’yı ihlal) gereğince idam edilmesiyle başlar. Berin Hanım 56, Aydın Bey henüz 15 yaşındadır bu ilk acıyı yaşadıklarında.

[Dipnot-1: 1961 yılının ortalarına gelindiğinde mahkemenin seyrinden ‘idam’ çıkacağı anlaşılıyordu. Ki Ağustos 1961’de ailesi Adnan Menderes’i ziyarete gelir. Son görüşmedir bu. Tam da burada anlamadığım ziyaret sırasında çektirilen fotoğrafta Ada Komutanı Tarık Güryay karesidir. Bu nasıl bir kindir ki anlamlandırmak mümkün değil: Menderes ailesi acılar içindeyken fotoğrafın tam da ortasında bu komutanın yayılmış ve mütebessim bir halde! ]

Çilelerle Dolu Hayatlar – Yüksel Menderes’in İntiharı

Anne ve küçük oğul Menderes, hayatları boyunca ardarda dramatik olaylar yaşadı. Adnan Menderes’in 17 Eylül 1961’de idamının ardından büyük ağabey Yüksel Menderes, 8 Mart 1972’de intihar etti. Yüksel Menderes’in intihar mektubu Menderes ailesinin acılı hayatının sanki bir özeti :

“Sevgili dostlara, hayatta kaderin bütün kötü cilveleri beni buldu. Kötü hadiseler karşısında daha fazla tahammül gösteremeyeceğim. Artık yaşama gücümü kaybettim…”

[ Dipnot-2: Meselenin anlaşılmaz yönü ise Yüksel Menderes’in el yazısı ile intihar mektubundaki yazıların birbirini tutmamasına rağmen aile hukukî anlamda olayın üzerine gidememiştir. ]

Çilelerle Dolu Hayatlar – Mutlu Menderes’in Ölümü

Eş Berrin Hanım ve oğul Aydın Menderes’in, 1961 ve 1972’de yaşadıkları acılar bununla da bitmedi. Aile 1 Mart 1978’de Mutlu Menderes’i trafik kazasında kaybetti.

Çilelerle Dolu Hayatlar – Berin Menderes’in Ölümü

Hep düşünmüşümdür: Hayat acılarla dolu olunca uzun yaşamak bâzen iyi değil. Eş ve oğullar kaybeden Berrin Hanım 89 yıl yaşadı ve 1994’te vefat etti. Bu Aydın Menderes için 4.ölüm acısıydı.

Aydın Menderes Kimdi?

1946 yılında Ankara’da doğan Aydın Menderes, eski başbakanlarımızdan Adnan Menderes’in üç oğlundan en küçüğü. Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi mezunu. Bir süre Aydın’da çiftçilik yaptı.

Aydın Menderes Siyasette

Siyasete 1970 yılında Aydın’da Demokratik Parti’nin il başkanı olarak giren Menderes, 1977 yılında Adalet Partisi Konya Milletvekili ve 1978 yılında aynı partinin genel idare kurulu üyesi oldu. 12 Eylül 1980’de siyasi yasaklılar listesinde yer aldı. 1987’den sonra siyasi yasaklar kalkınca daha ‘şekil’ değiştirmemiş olan Demirel’i destekledi.

RP’den Meclis’e

Mayıs 1993’te Büyük Değişim Partisi’ni kuran Aydın Menderes Şubat 1994’te BDP son kongresini gerçekleştirerek Demokrat Parti’ye katılma kararı aldı.

Parti genel başkanı seçilen Menderes , kongrede yaptığı konuşmada, 1946’da başlayan büyük yürüyüşün devam ettiğini söyledi. Menderes, “Büyük yürüyüş hep devam ediyor. Allah’ın izniyle, Adnan Menderes’in yüzündeki nurlu ufuklara doğru gidecek.” dedi.

1995’da, Refah Partisi’nden ve 1999’da da Fazilet Partisi’nden İstanbul milletvekili olan Menderes, aynı yıl partisinden istifa etti. 3 Kasım 2002’de DYP’den Aydın milletvekili adayı olan Menderes, DYP’nin 3 Kasım 2002 seçimlerinde barajı aşamaması üzerine parti genel başkanlığını ve siyaseti bıraktı.

Çilelerle Dolu Hayatlar – Aydın Menderes Trafik Kazası Geçiriyor

Aydın Menderes, Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı’yken 15 Mart 1996’da Afyon’un Sandıklı ilçesi çıkışında aynı talihsiz olayı yaşadı. Ankara’dan Antalya’ya RP toplantısına giden Menderes’in otomobili, bir kamyonu sollayan araçla çarpışmamak için şarampole düşüp 4 takla attı.

Menderes kazadan sonra Ankara’daki Bayındır Tıp Merkezi’ne kaldırılan Menderes’in bel omurunun kırıldığından, boyun sinirlerinin ezildiğinden kol ve bacaklarından felç oldu ve Aydın Menderes, tekerlekli sandalyede yaşamaya başladı.

Son söz: Bağışıklık sistemindeki problemler nedeniyle 25 Kasım 2011 tarihinden beri Ankara Atatürk Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde tedavi altında bulunan Aydın Menderes, 23 Aralık 2011’de adı geçen hastanede vefat etti. Son oğul Menderes’in de ölümüyle birinci nesil Menderesler’den kimse kalmadı. Allah gani gani rahmet eylesin.

Etiket(ler): , , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir