‘Millet İttifâkı’nı Oluşturan Partilere Oy Verecekler Bunu Duydu mu?

Oy Kullanma Üzerine | 22 Şubat 2019

Oy kullanmak, 18 yaşına gelmiş çobanından tutun 2 üniversite bitirmişine kadar ( ! ), şartları tutan her Türk vatandaşının en tabiî hakkıdır.

| Dipnot -1 : 24 Haziran 2018’de âile fertleriyle birlikte apartmanımızın karşısındaki okulda kurulan sandıklara oy vermeye gittik. Ne hanıma ne de kızlarıma oy verme konusunda hiçbir telkinde bulundum. Oylarımızı kullandık ve dâiremize döndük. Ben kütüphâneme geçtim, hanım örgü odasına, çocuklar da kendi odalarına gittiler. Bir süre oy rengi üzerinde evdekilerle hiçbir şey konuşmadım. Bir ara merakımdan mıdır nedir âile fertlerini hanımın odasına çağırdım.

– Oylarınızı verdiniz; geçti gitti. Sizlere oy verme öncesinde de hiçbir yönlendirmede bulunmadım. ‘Oyun rengi’ oy verene kadar gizlidir. Ama artık gizlilik yok. Tahmin ediyorsunuzdur ki her seçimde olduğu gibi ben ve yedi ceddi CHP’li olan anneniz MHP’ye oy verdik. 2011 seçimleri sırasında balkona asılı üç hilâlli iki bayrağı hatırlarsınız. Şimdi sâdece merak ettiğim için hangi partiye oy verdiğinizi öğrenmek istiyorum. Susma hakkınızı kullanabilirsiniz.

İkizlerden 5 dakika büyük olanı:

– Baba, maalesef bu seçimde âilemizin seçmenlerinden iki fire verdik. Ablam ve ikizim AKP’ye oy verdiler.

Gülüştük. Sonrasında da kütüphâneme geçtim. |

Okuma Masama Konan Kâğıt

Bundan 8 -10 gün önce hanım, çocukların odasındaki fotokopi makinesinden çıkartılmış bir kâğıdı kütüphânemin okuma kısmındaki masanın üzerine koydu.

– Yazıyı oku bakalım Kutsi, ne diyeceksin merak ediyorum. Gazetede ‘mâvî’ ye şiirler yazacağına şu sözler üzerine bir yazı yazsana, deyip çıktı kütüphânemden.

‘Millet İttifâkı’nı Oluşturan Partilere Oy Verecekler Bunu Duydu mu?

Bir internet sitesindeki bir gazeteden çıkartılmış kâğıtta aynen şunlar yazıyordu :

Partisinin grup toplantısında konuşan (12 Şubat 2019, Salı ) HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, ” 31 Mart Yerel Seçimleri için “Kürdistan’da kazanacağız, Batı’da AKP ve MHP’ye kaybettireceğiz! “ dedi.

Sezai’nin adını andığı resmî olmayan o bölge, bâ’zı Doğu ve Güneydoğu illeri. HDP, o bölgelerin bâ’zı illerinde milletvekili de çıkarıyor, bâzı il ve ilçelerinde belediye başkanı da. Doğru. Ama oraların adını öyle tanımlamasının hiçbir kıymet-i harbiyesi yok. Çünkü ‘Ay Lav Yu’ filminde geçen köy adı gibi ‘Tinne’ (yok).

Benim kafamı takılan Sezai’nin cümlesinin virgülden sonraki kısmı : “ Batı’da AKP ve MHP’ye kaybettireceğiz. “ Açıklamaya muhtaç bir cümle değil aslında. Çünkü geçmiş seçim sonuçlarına bakarak söylersem HDP’nin Batı’da belediye başkanı kazanacağı hiçbir yerleşim yeri yok. O zaman bu cümlenin virgülden sonradaki kısmını nasıl yorumlayacağız ?

Çok basit. Sezai’nin demek istediği şu: “ Batı’da ‘millet ittifakı’nı oluşturan CHP, İP ( İyi Parti’nin kısaltılmış hâli ), SP’den – özellikle 24 Haziran 2018 seçimlerine göre. Çünkü 2018’den önceki seçimlerde İP ( İyi Parti’nin kısaltılmış hâli ) diye bir parti yoktu. – hangisi, hangi ilde veya ilçede önde ise o partinin veya millet ittifâkı’nın ortak adayını destekleyeceğiz. Böylece ‘cumhurittifâkı’na ( AKP, MHP, BBP ) kaybettireceğiz. Ulusalcıymışlar, Atatürkçü’ymüşler, merkez sağcıymışlar, millî görüşçüymüşler ne gam ! “

Son söz: Her zaman söylerim, yine söyleyeyim : ‘Millet ittifâkının ve zımnen – örtülü – destekçisi HDP’nin tek derdi Recep Tayyip Erdoğan. Erdoğansız AKP’ye bile râzılar…

Etiket(ler): , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir