İslâmofobi

| Fotoğraf | Almanya’da İslâm karşıtlarının bir  gösterisi  |

İslamofobi, kısaca “İslam korkusu (fobisi)” demektir. Kavram bağlamında olarak İslam’dan ve Müslümanlar’dan korkmayı ifâde eder. 90’lı yılların ilk yarısında seslendirilmeye başlanan ‘İslamofobi’ özellikle 11 Eylül 2001’de ABD’deki ikiz kulelere yapılan kanlı saldırıdan sonra yaygın olarak kullanılmaya başlanmış, bundan hareketle özellikle Avrupa’da ve Amerika’da Müslüman imajına düşmanlığa varan ‘söylem’ ve hareketlerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bununla da kalınmamış, bu ‘korku imparatorluğu’ üzerinden geçmişten süregelen ‘yabancı düşmanlığı’na ve ayrımcılığına ‘Müslümanlar’a karşı ayrımcılık’ eklemlenmiştir.

Aslında meselenin tarihi boyutu tâ İspanya’da Endülüs’ün fethedilmesine kadar gider. Kilise Haçlı seferlerine asker toplarken ‘islâmofobi’ sık sık işlemiştir. 90’lı yıllarda Samuel Huntington kaleme aldığı meşhur ‘Medeniyetler Çatışması’ adlı makalesinde, “İslam, Batı için potansiyel düşmanlık odağıdır.” formülü 11 Eylül 2001’de ikiz kulelerine yapılan saldırıyla birlikte ‘İslamofobi’nin boyutları ve algılanması Müslümanlar’ın aleyhine “ivme” kazanmıştır.

Dahası var: Batılı ülkelerdeki işsizlik, batının giderek ‘yaşlı toplum’ olması gibi durumların beslediği yabancı düşmanlıklarının en önemli öznesi olarak Müslümanlardan korku giderek bir paranoyaya dönüşmüştür. Bu durum öyle bir hal aldı ki İsviçre gibi ‘özgürlükler ülkesi’ olarak tanımlanan bir ülkede bile (bırakın Müslüman’a tahammül etmeyi) minareye bile tahammül edilememiş ve 29 Kasım 2009’da yeni minare yapımına yasak getirilip getirilmeyeceğine karar vermek amacıyla düzenlenen referandumda, seçmenin yüzde 57′den fazlası yasağa destekledi.

[Dipnot-1: ‘İslamofobi’ sinema ve edebiyatta da birçok kere konu edilmiştir. Meselâ Betty Mahmudî tarafından kaleme alınan ( sonradan filme de çekilen ) ‘Kızım Olmadan Asla’ romanı bunlardan biridir. Betty, Amerika’da uzun yıllar yaşamış bir doktor olan Mudi ile evlenir ve Mehtap adında bir kızları olur. Humeyni rejiminden sonra Mudi ailesiyle İran’a döner. Betty, İran İslam Cumhuriyeti’nde nefes alamaz hâle gelir. Sonunda kaçarak ülkesine döner. Salya sümük, İslamofobiyi paranoyakça işleyen bir eser. ]

İslamofobiye Yakın Geçmişten İki Örnek

1.Haber:

“Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi Eş Başkanı Türk kökenli Cem Özdemir ve eşi Pia Castro, ABD’ye girişlerinde Washington-Dulles hava alanında 1 saat boyunca ayrıntılı kontrol için tutuldu. Özdemir’in ve eşinin, ayrıntılı kontrol için bazı ziyaretçilerin tutulduğu bir odaya götürüldüğünü ve burada yaklaşık 1 saat süreyle tutulduktan sonra bırakıldı.”

“Alınan bilgiye göre, Özdemir ile eşinin vejeteryan oldukları, bu nedenle Amerika’ya uçuşları için özel yemek siparişi verdikleri, bu özel siparişlerle (Siparişin içinde domuz etli yemek yoktur.) Özdemir’in Müslüman olması arasında bağ kurulmuş olabileceği kaydedildi.”

2. Haber:

“ABD’nin Memphis Üniversitesi’nde Arapça yardımcı öğretim görevlisi olduğu bildirilen Masudur Rahman, havaalanı terminalinden telefonla verdiği bilgide, Charlotte seferi için bindikleri uçaktan, kendisiyle yolculuk edecek bir imamla birlikte , ‘pilotun kendileriyle uçmayı reddetmesi’ üzerine, indirildiklerini söyledi. Rahman’ın geleneksel Hint kıyafeti, beraberindeki imamın ise geleneksel Arap kıyafeti içerisinde olduğu kaydedildi.”

“Ulaştırma Güvenlik Dairesi sözcüsü Jon Allen olayı doğruladı. Atlantic Southeast Havayolları sözcüsü Jarek Beem ise açıklamasında, ‘Güvenlik ve emniyeti oldukça ciddiye alıyoruz. Bu olay şu anda soruşturuluyor.’ dedi. “

Yorumlarım:

1)Her iki örnek de ‘İslamofobi’den kaynaklanmaktadır. Cem Özdemir Müslüman ve Türk olmasına rağmen dinî hassasiyetleri ‘haram’ noktasında bu kadar keskin değildir. Ayrıca bilen bilir ekonomik durumu iyi olan hiçbir Hıristiyan domuz eti yemez. Domuz eti ekonomik durumu düşük geniş halk kitleleri tarafından tüketilir. Fiyatlar arasındaki farka bakmak bile yeterlidir bu tespit için.

2) Her iki olayda da gerekçe ‘güvenlik’tir güya. Ama el insaf yahu Cem Özdemir AP’ye bile girmiş tanınmış bir politikacı, öğretim üyesi ise ABD’deki Memphis Üniversitesi’nde ders vermektedir. Daha trajikomiği de şu: Öğretim üyesi ile imam ‘İslamofobi’ bir konferansa katılmak için uçacaklardır.

Son söz: Batılı ülkelerde ve ABD’deki İslam korkusunun asıl sebebi adı geçen toplumlar ( farklı bir din yelpazesinde almış olmasından ) ‘İslamiyet’e yabancı olmasıdır. Buna, toplumların yanlış örnekler üzerinden (manipülasyonlarla) olumsuz bir algı üretmesini de ekleyebiliriz.

Etiket(ler): , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir